Winners

Winners SENSUS Film Festival 2020

 

Best Feature Film

«The Battle» (Russia, 2019) – director Anar Abbasov

Best Documentary  

«ADVENTURE OF FRAGRANCE» (Turkey, 2019) – director şahin yiğit

Best Short Film

«Kippah» (Germany, 2018) – director Lukas Nathrath

Best Animated Film

«Lost and Found» (Israel, 2019) –  directors Shimon Engel, Ofer Winter

Best micro Short under 3 minutes

«The Journey» (United States, 2019) – director Chi-ling Chu

Best Director

«Kippah» (Germany, 2018) – director Lukas Nathrath

Best Screenplay

«Lost and Found» (Israel, 2019) – screenwriters Shimon Engel, Ofer Winter

Best Production Design

«Anamnesis» (Mexico, 2018) –  Nicolás García

Best Cinematography

«Perfect Solo» (China, 2019) – Chen Ke

Best Sound design

«Lost and Found» (Israel, 2019) –  Tal Steinberg

Best Music

«Lost and Found» (Israel, 2019) –  Tal Steinberg

Best Costume

«Kippah» (Germany, 2018) – Susann Gunther

Best Actor  

«Kippah» (Germany, 2018) – Riccardo Campione

Best Ensemble Cast

«Kippah» (Germany, 2018) – director Lukas Nathrath

Best Music Video

«SMILE» (Germany, 2020) – director Matthias Krause

Best Photo/Poster

«The Debt Of Maximillian — POSTER» (United States, 2019) – Dave Mauzy

Best Trailer\Teaser

«TISIS — THE CURSED CHILD» (Greece, 2020) – Georgios Evangellopoulos

 

 

 

Winners SENSUS Film Festival 2019

Best Film Feature 
• Со дна вершины/Beyond the summit (2017, Russia)
Directors: Yana Polyarush, Tamara Tsotsoriya, Konstantin Kutuev

Best Documentary Film 
• Новые фермеры с любовью к природе/ New Russian Farmers In Love With Nature (2019, Russia)
Director: Michail Elkin

Best Animation Film 
• Маяк/The LightHouse (2018, Russia)
Director: Egor Balalin

Best Social Drama 
• 10 ka 4 (2018, India)
Director: Rahul Yadav

Best Film Short 
• Паромная сказка/A Ferry Tale (2018, Turkey)
Director: Mehmet Tığlı

Best Comedy 
• Олух/Softy (2017, Russia)
Director: Elena Avramova

Best micro Short under 3 minutes 
• Прелюдия/ The prelude (2018, Russia)
Director: Elena Chach

Best Director 
• Новые фермеры с любовью к природе/ New Russian Farmers In Love With Nature (2019, Russia)
Director: Michail Elkin

Best Screenplay 
• Со дна вершины/Beyond the summit (2017, Russia)
Screenwriters: Rauf Kubaev, Tamara Tsotsoriya, Yana Polyarush, Konstantin Kutuev, Ivan Tikhonov

Best Production Design 
• Шеут/Sheut (2017, Peru)
Art Director: Romina Ortega

Best Director of Photography 
• Аниматор/Animator (2018, Russia)
Director of Photography: Anton Zhabin

Best Sound design
• Новые фермеры с любовью к природе/ New Russian Farmers In Love With Nature (2019, Russia)
• Sound Director: Roman Baharev

Best Music 
• Маяк/The LightHouse (2018, Russia)
• Composer: Pavel Fedosov

Best Ensemble Cast 
• Шеут/Sheut (2017, Peru)
Director: Teo Belton

Best Music Video 
• Молитва за Землю/Prayer for the Earth (2018, France)
Director: Cendors Eva